שאלות ותשובות

מה זה "יהודים משיחיים"?

יהודים משיחיים מאמינים באלוהי אברהם, יצחק ויעקוב ורואים בו את האלוהים האחד אשר ברא את כוכבי השמיים, המאורות, את הארץ והים ומלואם. הוא ברא אותנו, את האדם, בצלמו וכדמותו כדי שיהיה לנו קשר חי ואמיתי איתו וכדי שנחיה את חיינו על פי דברו ועל פי רצונו.

התורה, הנביאים והכתובים כולם מעידים על אלוהי ישראל, על הצדקתו, קדושתו ועל הדרכו עבורנו בתור בריאתו. אך התנ"ך גם מעיד על חוסר היכולת שלנו לעמוד באמות המידה של אלוהים ועל הצורך שלנו במושיע. מושיע זה מוכר לנו בכינויו "המשיח" – אותו אחד שאלוהים ישלח ויביא עימו גאולה לא רק לעם ישראל אלא גם לעולם כולו.

יהודים משיחיים מאמינים כי אותו משיח הוא לא אחר מאשר ישוע בן דוד מנצרת. אותו יהודי שחילק את ההיסטוריה לשניים, ששינה את העולם עם תורתו ושהשפעתו משנה חיים גם אלפיים שנה אחרי שהתהלך על הארץ.

אולי לא מובן לכם כיצד יהודים יכולים להאמין בישוע, אך לפי ויקיפ'יה יש בעולם כיום ישנם כ-500,000 (חצי מיליון!) יהודים שמגדירים את עצמם כיהודים משיחיים. היהודים המשיחיים בארץ ישראל הם יהודים וישראלים כמו כל היהודים והישראלים האחרים משלל רקעים, תרבויות, עדות ושכבות אוכלוסיה – צברים ועולים, אשכנזים וספרדים, אקדמאיים ואומנים, בני העיר, הקיבוץ והמושב. אזרחים שומרי חוק ומשלמים מיסים, משרתים בצה”ל כחיילים וכקצינים בכל סוגי היחידות והתפקידים במסירות הגבוהה ביותר ובאהבה למדינה. מתנדבים בארגונים שונים, עובדים בכל ענפי המשק מחקלאות, לחינוך, היי-טק, מדיה ומשפט.

במה אתם מאמינים?
ניתן לראות את הצהרת האמונה של קהילת כרם-אל המסבירה בתמציתיות על חלק מן הנושאים העיקריים המאפיינים את אמונתנו.
אם יש לכם עוד שאלות יותר פרטניות אתם מוזמנים לבדוק את יש תשובה להלן או ליצור קשר איתנו.
האם ניתן להאמין בישוע ועדיין להישאר יהודי?
בוודאי שניתן להאמין בישוע ועדיין להישאר יהודי! למשעה, להאמין בישוע כמשיח ישראל זה הדבר הכי "יהודי" שיהודי יכול לעשות. ישוע היה יהודי שנולד בישראל, צבר – הוא חגג את החגים, הלך לבית כנסת ובא כמשיח היהודי. למעשה הוא היהודי המפורסם והמשפיע ביותר שחי מאז ומעולם!

בניגוד למה שחושבים, ישוע לא בא כדי לייסד דת חדשה; הוא בעצמו אמר, "אל תחשבו שבאתי לבטל את התורה או את הנביאים; לא באתי לבטל כי אם לקיים" (הבשורה על פי מתי ה' פס' 17). הלימוד המרכזי של ישוע ושל הברית החדשה הוא לאהוב את אלוהים ולאהוב את הזולת (הבשורה על פי מתי כ"ב פס' 40-37, הראשונה אל הקורינתים י"ג, איגרת יוחנן הראשונה ד' פס' 12-7, וכו').

ישוע הגשים את נבואות התנ"ך על המשיח בצורה מדויקת ביותר – הוא ריפא חולים, הוא נתן לעיוורים לראות, לפסחים ללכת, לחירשים לשמוע ולאילמים לדבר. הוא רומם את הכפופים ושחרר את האסורים, הוא נתן תקווה לנדכאים, שמחה לבוכים ופאר לאבלים. הוא חי את תורת אלוהים בצורה מושלמת ואיתגר אותנו לחיות באותה צורה.

אז כשיהודי מאמין בישוע כמשיח ישראל וחי את חייו על פי דבר אלוהים ועל פי תורת המשיח הוא לא מאבד את הזהות היהודית שלו, אלא מבין אותה יותר לעומק וממש אותה בצורה מלאה!

מי זה ישוע?

האם כתוב על ישוע המשיח בתנ"ך?

כן! המשיח הינו הדמות שנכתב עליה הכי הרבה בתנ"ך, החל מכתביו של משה בתורה דרך הנביאים הגדולים (ישעיה, ירמיה ויחזקאל) והקטנים (תְּרֵי עֲשַׂר – הושע, יואל, עמוס, עובדיה, יונה, מיכה, נחום, חבקוק, צפניה, חגי זכריה ומלאכי), תהילים וספרות החכמה כגון משלי.

יש פרק אחד בתנ"ך שמתאר בצורה מאוד מוחשית וחזקה את דמותו של המשיח: מי יהיה, מה יעשה, כיצד יבוא, מה נחשוב עליו וכיצד נגיב אליו לכשיבוא. זהו רק קטע אחד מתוך מאות קטעים שמתארים את המשיח, אבל הוא כל כך מדוייק, אינפורמטיבי ומשפיע שרבני ישראל אסרו את קריאתו בבתי הכנסת והוציאו אותו מסבב קריאת ההפטרות בבתי הכנסת מזה מאות שנים. סקרנים לגלות מה כתוב שם?
צפו בסרטון על ישעיה פרק נ"ג – הפרק האסור:

איך נראה חייו של יהודי משיחי ביומיום?
למען האמת, באופן נראה לעין חייו של משיחי כנראה לא כזה שונה משלכם. אנו קמים בבוקר, מתלבשים בלבוש "רגיל", מתארגנים ליום שעומד בפתח, יוצאים לעבוד וללמוד וחוזרים הביתה בסוף יום. אנו נהנים מלבלות עם בני משפחה וחברים (בלי קשר לאמונה שלהם) ולעסוק בתחביבים כמו כל אדם מן היישוב – קריאת ספרים, עיסוק בענפי ספורט שונים ומגוונים, בילוי בים או בבריכה, צפייה בסרטים, משחקי לוח וחברה, ריקוד, בישול ומה לא.

לרוב אנחנו לוקחים זמן במהלך ביום כדי להתפלל ולקרוא בתנ"ך ובברית החדשה. זה אפילו יכול להיות כמה פעמים במהלך היום וזה לא מוגבל לשעות כאלה ואחרות. אנו חפצים ומשתדלים שדרכו של אלוהים יתקיים בנו בכל רגע ורגע, בכל מילה, בכל מעשה, במכל מחשבה, בין אם נראה או בלתי נראה כי אלוהים הוא "בוחן לב וכליות" ואת מה שבני אדם לא רואים, אלוהים כן וראה.

אנחנו מתאספים במהלך השבוע וגם בסופי השבוע כדי ללמוד יחד את התנ"ך והברית החדשה, כדי להתפלל יחד, להלל את אלוהים בשירה וגם פשוט להינות אחד מחברת השני. אחרי הכל, אלוהים נתן לנו חברים ומשפחה כדי לשמוח ולהינות יחד!